حوضچه های تصفیه پساب جداکننده آب از روغن و نفت API

معرفی واحد API

هدف حوضچه های تصفیه پساب ثقلی یا واحد جداکننده آب از روغن API، تصفيه‌ی پساب هاي صنعتي و بهداشتي پالايشگاه هاودیگرصنایع بزرگ کشور و نيز جداسازی مواد شيميايي مصرف شده در واحدها قبل از ورود به چرخه طبيعت به منظور حفظ محيط زيست مي باشد.

اين واحد شامل سه قسمت تصفيه فاضلابهای بهداشتي، جداسازي مواد شيميايي و تصفيه آب‌هاي روغني مي باشد.

وظيفه واحد API جدا سازي هيدروکربنهاي شناور بر روي آب است که ناشي از آبهاي آلوده به مايعات نفتي مي باشد.

به طور معمول Separator API اولين و مهمترين مرحله در تصفيه پساب در پالايشگاه هاي نفت و گاز مي باشد. وظيفه اوليه Separator API که به طور مطلوب طراحي شده است، حذف قسمت اعظم روغن و ذرات جامد معلق از پساب پيش از ورود آن به فرآيند تصفيه مي باشد.

در پساب پالايشگاه ممکن است روغن به سه حالت (يک يا هر سه حالت )موجود باشد:

  1. روغن‌آزاد‌و‌کاملا ‌مجزا
  2. به‌صورت‌امولسيون
  3. به‌صورت‌محلول

 

 معرفی اجزای اصلی غیر فلزی حوضچه API

تجهيزات حوضچه هاي API معمولا شامل سيستم چرخ زنجير به همراه موتور الکتريکي محرک و پاروهاي نصب شده بر روي زنجيرها مي باشد که جهت جابجايي لجن‌ها و مواد سنگين ته نشين شده در کف حوضچه ها استفاده مي گردد. در طراحي اين سيستم از مواد غير فلزي مقاوم به خوردگي در برابر محلول هاي شيميايي استفاده شده است و بيشتر اجزاي تشکيل دهنده آن از جمله

SCRAPER (پاروهای جمع آوری هیدروکربن های شناور بر روی آب ) ،

CONVEYOR CHAIN(زنجیره های انتقال پارو ) ،

DRIVE SPROCKET (چرخ زنجیرهای محرک و متحرک )

از مواد پلاستیکی مقاوم ساخته شده است.

 

ویژگی تجهیزات Non-metallic

  • با مقاومت و دوام بالا
  • عملکرد مطمئن و مصرف انرژی بسیار کم (تا 80% کاهش) نسبت به فلز ، مقاومت سایشی بسیار بالا
  • بسیار سبک و مقاوم در برابر خوردگی هرگونه ماده شیمیایی
  • قابل اعتماد و تعمیر و نگهداری کم و آسان
  • طول عمر بسیار بالا تا 10 برابر بیشتر از نمونه های فلزی
  • عملکرد بدون صدا در حین کار

مطالب مرتبط

تصفیه خانه پساب API

سیستم های جداکننده آب از روغن و نفت (API)

شناورسازی عملیاتی است که برای جداسازی ذرات جامد یا مایع از یک فاز مایع بکار می رود. مواد قابل شناور (بطور عمده روغن های امولسیونی و مواد آلی) معمولاً در طراحی تجهیزات تصفیه مقدماتی در صنعت نسبت به مواد قابل ته نشینی از اهمیت بیشتری برخوردارند. به این منظور در بیشتر پالایشگاهها، واحدهای شیمیایی و سایر کارگاههای صنعتی از تجهیزات جداسازی آب – روغن، به جای تانک های ته نشینی اولیه استفاده می شود.

مزیت اصلی شناورسازی بر ته نشینی این است که با این روش، ذراتی را که بسیار کوچک و یا سبک هستند و به آرامی ته نشین می شوند، می توان بطور کامل تر و در زمان کوتاهتری حذف کرد. به محض شناور شدن ذرات در سطح، می توان آنها را از طریق کف روبی جمع آوری کرد.

 

جدا کننده American Petroleum Institute – API

API در واقع یک سیستم جدا کننده روغن از آب است که تحت استانداردهای API طراحی شده است. این سیستم بطور وسیعی در تصفیه خانه ها و بسیاری از واحدهای صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد. برای طراحی مخازن دایره ای و مستطیلی استانداردهایی وجود دارد، ولی در عمل واحدهای مستطیل شکل سازگاری بیشتری داشته و به میزان وسیع تری بکار می روند.

اغلب واحدها بنا به دلایل متعددی بطور محافظه کارانه طراحی می شوند. در این واحدها علاوه بر حذف روغن و چربی، ذرات جامد مثل پیچ و مهره، ورقه های پلاستیکی، قطعات بزرگتر فلزی و غیره که غالباً در فاضلاب روها ملاحظه می شوند، به وسیله جدا کننده ها حذف می شوند. در نتیجه در این نوع جدا کننده ها به لجن روب های قوی تری نیاز خواهیم داشت.

طراحی انواع مختلف جدا کننده های آب- روغن بر اساس اختلاف “دانسیته” استوار است.

مطالب مرتبط