پمپ کارتریجی

پمپ های  کارتریجی یا تیغه ای  از یک بدنه و کارتریج تشکیل شده است که باحرکت دورانی کارتریج توسط شفت نیروی گریز از مرکز باعث بیرون آمدن پره ها از روتور شده و سیال را درگیر و به جریان در می آورد.

در این نوع پمپ ، کارتریج پمپ مهمترین قسمت آن می باشد. حساسیت انها به آلودگی نسبت به پمپ های پیستونی کمتر است و امکان ایجاد جریان های نرم را دارند.

 

برندهای قابل تامین: Rexroth, Parker, Vickers, Danfoss, Moog, Suco, Yuci-yuken و…

 

 

null

پمپ کارتریجی

پمپ های کارتریجی (تیغه ای یا پره ای) اغلب در ماشین های ریخته گری و قالب های تزریق در صنایع مثل ماشین آلات جاده سازی کاربرد دارد. پمپ های هیدرولیک تیغه ای با ضربان جریان خیلی کم کار می کنند؛ یعنی جریان ثابت.

به این ترتیب پمپ های تیغه ای هیدرولیکی دارای صدای کم و سرعت نسبتا بالایی هستند. مشخصات مهم پمپ های پره ای عبراتند از :

  • ضربان کم جریان
  • سطح صدای بسیار پایین
  • کارکرد در محدوده ی وسیعی از سرعت ها
  • کارکرد در محدوده ی وسیعی از ویسکوزیته

فشار کاری درحالت نرمال از 175bar تجاوز نمی کند. با این حال در طراحی های خاص پمپ های تیغه ای هیدرولیکی، فشار به 200 و 300bar نیز می رسد. پمپ های پره ای هیدرولیک در دو حالت تک محفظه ای و دو محفظه ای موجودند. هردو از اجزای یکسانی تشکیل شده و شامل یک روتور و پره هستند. تنها تفاوت این دو نوع پمپ در شکل رینگ کورس است که حرکت کورس پره را محدود می کند.
در این پمپ ها جهت آب بندی بیشتر تیغه ها با پوسته پمپ از یک فنر یا یک بار هیدرولیکی در شیاری که تیغه ها قرار دارند استفاده می شود. در این نوع پمپ ها عمل پمپاژ با چرخش تیغه ها انجام می شود. مکانیزم پمپاژ در یک پمپ پره ای اساسا شامل یک روتور، تیغه ها، حلقه و صفحه شیاردار و دو مجرای ورودی و خروجی سیال می باشد.